• Nėra prekių krepšelyje.
Kanapių sėklos

Žmonių, manančių, kad kanapių sėklos – supermaistas, vis daugėja. Jų sudėtyje esančios maistingos medžiagos turi nepaprastai didelę naudą mūsų organizmus. Nors pluoštinių kanapių sėklos išgaunamosCannabis sativa augalo, kuris yra giminingas marihuanai, jos nesukelia jokio psichoaktyvaus poveikio.

Šios mažos, rudos sėklos turi be galo daug baltymų, skaidulų, sveikųjų riebiųjų rūgščių, įskaitant omega-3 ir omega-6 riebalų rūgštis. Jos turi antioksidantų poveikį organizmui ir mažina įvairių negalavimų simptomus bei gerina širdies, odos, sąnarių būklę.

Be to, kanapių aliejuje yra gausu įvairiausių vitaminų, kalcio, kalio, magnio. Tai bene vienintelis augalas, turintis D vitamino. Ne vienas mokslinis tyrimas jau įrodė, kad turtinga ir išskirtinė maistinė kanapių vertė yra ypač naudinga žmogaus organizmui: ji gerina kraujotaką, atstato hormonų pusiausvyrą, padeda malšinti raumenų skausmus,  stiprina imunitetą ir kita.

Pluoštinių kanapių sėklų maistinė nauda

Nesotieji riebalai

Įvairiausių polinesočiųjų riebalų, o ypač Omega-3 riebiųjų rūgščių nauda mūsų sveikatai tampa vis labiau žinoma. Pluoštinių kanapių sėklos – tai puikus svarbiausių riebiųjų rūgščių šaltinis. Mūsų organizmas negamina šių medžiagų, todėl organizmas turi jas pasisavinti per mitybą. Riebiosios rūgštys yra gyvybiškai svarbios ilgalaikei žmogaus sveikatai. Omega-3 ir Omega-6 rūgščių santykis taip pat yra labai svarbus. Dažniausiai žmonės suvartoja per daug omega-6 ir per mažai omega-3 riebiųjų rūgščių, tačiau į savo mitybą pridėjus pluoštinių kanapių sėklas šis disbalansas pamažu susitvarkys.

2015 metais atliktame gyvūnų tyrime, integravus šias sėklas bei kanapių sėklų aliejų į vištų mitybą, jų padėtuose kiaušiniuose padidėjo Omega-3 rūgščių kiekis bei susiformavo daug sveikesnis Omega-3 ir Omega-6 rūgščių santykis.

Skaidulos

Didžioji dalis skaidulų, esančių pluoštinių kanapių sėklose yra randama jų lukšte. Jei turite tokią galimybę pirkite kanapių sėklas su lukštais. Tačiau net be lukštų, kanapių sėklos yra fantastiškas skaidulų šaltinis. 30 gramų sėklų turi net 1,2 gramo skaidulų. Pakankamai skaidulų suvartojančiam žmogui sumažėja apetitas, stabilizuojasi cukraus kiekis kraujyje, pagerėja žarnyno veikla. Dėl šių savybių skaidulos taip pat padeda kontroliuoti kūno svorį.

Baltymai

Pluoštinių kanapių sėklose yra maždaug tiek pat baltymų kiek sojos pupelėse. 30-tyje gramų šios medžiagos yra 9,46 gramų baltymų. Šios sėklos – tai pilnas baltymų šaltinis. Tai reiškia, kad vartojant pluoštinių kanapių sėklas jūsų organizmas bus aprūpintas visomis devyniomis svarbiausiomis amino rūgštimis.

Amino rūgštys – tai kiekvieno baltymo statybinės medžiagos. Šių medžiagų organizmas niekaip nepagamina pats, todėl jas galime pasisavinti tik per maistą. Augalinės kilmės produktų, kurie taip pat yra pilni baltymų šaltiniai, yra visai nedaug, todėl pluoštinių kanapių sėklos yra būtinybė vegetariškai ar veganiškai dietai. Šios sėklos turi ypatingai daug arginino – amino rūgšties, kuri padeda gerinti širdies sveikatą.

Vitaminai ir mineralai

Kanapių sėklos taip pat dovanoja jūsų organizmui įspūdingą vitaminų bei mineralų įvairovę. Juose yra ypatingai daug vitamino E, kalio, fosforo bei magnio. Jos taip pat yra geras geležies, cinko ir vitaminų B, tokių kaip: niancinas, riboflavinas, tiaminas, vitaminas B-6 ir folatas.

Pluoštinių kanapių nauda sveikatai

Kartu su maistine nauda, pluoštinės kanapių sėklos taip pat turi teigiamą poveikį mūsų sveikatai.

Apsaugo smegenis

Moksliniame tyrime, kurį paskelbė žurnalas „Food Chemistry“, buvo pastebėta, kad pluoštinių kanapių sėklų ekstraktas laboratorinių tyrimų metu turėjo  antioksidacinį poveikį. 2018 metais atliktos apžvalgos rezultatai teigia, kad kanabidiolis bei kitos sėklose esančios medžiagos gali turėti neuroprotekcinį, priešuždegiminį poveikį bei padėti kontroliuoti imuninę sistemą. Tyrimas rodo, kad dėl šių potencialių savybių, kanabidiolis gali padėti kovoti su neurologinėmis ligomis, tokiomis kaip: Alzheimerio, Parkinsono ligos, neuropatiniai skausmai ar išsėtinė sklerozė.

Gerina širdies veiklą

Medicinos bendruomenė tiki, kad omega-3 riebiosios rūgštys gerina širdies sveikatą ir mažina aritmijos, širdies ligų riziką. Pluoštinių kanapių sėklose yra didelis kiekis omega-3 rūgščių bei sveikas omega-3 ir omega-6 riebiųjų rūgščių santykis.

Taip pat sėklose yra didelis amino rūgšties arginino kiekis, kuris pavirsta į azoto oksidą. Ši medžiaga yra būtina arterijos ir venų išsiplėtimui. Azoto oksido dėka kraujagyslių sienelės išlieka lygios ir elastingos.

Kraujospūdžio mažinimas, sveika mityba bei pastovus fizinis aktyvumas sumažina širdies nepakankamumo riziką.

Mažina uždegiminį poveikį

Pluoštinių kanapių sėklose esančios omega-3 rūgštis bei sveikas omega-3 ir omega-6 riebiųjų rūgščių santykis padeda sumažinti uždegimus. Sėklos taip pat yra puikus gama-linoleno rūgšties (GLA) šaltinis. Ši riebioji rūgštis taip pat turi priešuždegiminį poveikį. Kai kurie tyrimai su gyvūnais parodė, kad gama-linoleno rūgštis – tai stipri priešuždegiminė priemonė, tačiau pritaikius ją žmonėms buvo pastebėta, kad rūgštis ne visada yra veiksminga. Europos farmakologijos leidinio (ang. The European Journal of Pharmacology) parengtoje apžvalgoje teigiama, kad žmogaus organizmas apdoroja gama-linoleno rūgštį labai sudėtingu būdu, todėl tyrimai atlikti su žmonėmis duoda kitokius rezultatus nei su gyvūnais.

Pažvelgus į šiuos tyrimus svarbu atsiminti, kad jiems buvo naudojamas didelės koncentracijos pluoštinių kanapių sėklų ekstraktas, todėl sėklų valgymas gali sukelti kur kas silpnesnį poveikį. Uždegimų mažinimas padeda kontroliuoti lėtinių ligų simptomus. Kanapių sėklas patariama vartoti sergantiems artritu, 2 tipo diabetu, medžiagų apykaitos sindromu bei įvairiausiomis širdies bei kepenų ligomis.

Gerina odos būklę

Aknė ir atopinis dermatitas dažnai atsiranda dėl lėtinio uždegimo. Kanapių sėklose esančios priešuždegiminės medžiagos padeda gerinti odos būklę. Nepaisant prastos mitybos, aknės bei kitų odos pažeidimų atsiradimas dažnai siejamas su Omega-3 riebiųjų rūgščių trūkumu. Pluoštinių kanapių sėklos turi didelį kiekį omega-3 rūgščių, kurios padės palaikyti kur kas sveikesnę odą.

2018 metais atliktoje tyrimo metu buvo tiriamas mitybos pokyčių poveikis odos ligų gydymui. Nors apžvalgos autoriai rado nemažai įrodymų, kad suvartojus daugiau Omega-3 rūgščių pagerėja odos būklė, norint nustatyti poveikio mastą reikia daugiau tyrimų.